Çiçek Bakımı

Bambu Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bambu çiçeği aydınlık ortamı sever. Direk gün ışığına maruz kalmamalı ama bulunduğu ortam aydınlık olmalıdır. Gün ışığı aldığı zaman daha hızlı büyür. Gün ışığı almayan tarafları belirli aralıklarla gün ışığına çevrilirse bambular daha düzenli uzar. Az ışıkta kalanlar yeteri kadar beslenemediği için yaprakları çürür ve sararır.

Bambu Çiçeği Bakımı Teknikleri

Rüzgar almayan yerlerde bulunmalı ve rüzgar gören yerden uzak tutulmalıdır. Bambu çiçeğinin haftada bir suyu değiştirilirse daha verimli büyür. Solan yaprakları temizlenmeli ve çürüyen yapraklar alınmalıdır. Solmuş yapraklar temizlenmezse bitkiye zarar verir. Budama işlemi düzenli olarak makas ile yapılmalı.

Bambuların yaprakları sağlıklı ise vitamin verilmesine gerek yoktur. Solan ve çürüyen yaprakları varsa belirli vitamin desteği yapmalısınız. Vitamin verme işlemini ayda bir ya da çiçeğin durumuna göre 15 günde bir yapabilirsiniz. Genel olarak vitaminler bir litre suya bir kapak karıştırılarak verilir.

Yaşam alanlarında bitkiyi büyütmek istiyorsanız yeterli ışık alan yeri seçmelisiniz. Gün ışığından uzak kalırlarsa bitki yapraklarını dökmeye başlar. Az ışık alıyorsa sulama işlemini daha az yapmalısınız. Bitki çok fazla sulanırsa yaprakları daha hızlı çürür. Hastalıklı yaprakların temizlenme işlemi düzenli yapılmalı. Bitki yapraklarında oluşan mantarlar ise makas yardımı ile budanarak temizlenmeli. Saksı deliklerinin kapalı olmaması ise çok önemli. Düzenli bakımı yapıldığı zaman bambu çiçekleri daha iyi şekilde gelişim gösterir.

 

Leave a Reply