Çiçek Bakımı

Bambu Çiçekleri Nasıl Sulanır?

Suda yaşayan bambu bitkileri, ev ya da ofislere renk katan dekoratif ve egzotik bitkilerdir. Bambunun bulunduğu ortam güneş almalıdır. Güneş göremezse büyümesi yavaşlar. Güneş ışığını gören bölüm güneşe doğru eğilir. Aydınlığı sevdiği için bulunduğu ortamda aydınlatıcı ışıklar da kullanılabilir. Yaprakları korunmalı ve hiçbir şeye temas etmemelidir.

Bambu Bitkisi Nasıl Sulanmalı

Bambu bitkisinin suyu haftada bir kez değiştirilmelidir. Değiştirilmediği zaman yosun kaplar ve bitkiye zarar verir. Bitki çok aşırı sulanırsa köklerine zarar verir. Saksı delikleri kapalı ise ve su deliklerden dışarı çıkmıyorsa bambu bitkisi zarar görür. Bambunun toprağı da kaliteli olması ve suyu iyi şekilde emmesi gerekir.

Bambuya gerekli vitamin desteği sağlanmalıdır. Vitamin almadığı zaman solucan ve sinekler bambuya zarar verir. Bambu eğer yeterli ışık almıyorsa çok sulanmamalı ve gerekli aydınlatıcılarla ortam ışıklandırılmalıdır. Bambulara aşırı su verildiği zaman yaprakları çürür ve bu nedenle yapraklarının düzenli temizlenmesi gerekir.

Bambu bitkisi rüzgar alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Bahçede yağmurda bırakılmamalıdır. Çok fazla su bitkinin çabuk çürümesine neden olur. Düzenli olarak haftada bir defa suyu değiştirildiği ve yaprakları temizlendiği zaman bambu bitkisinden de daha iyi verim alınır. Hassas bitkiler olup çok aşırı sulandığı zaman bambulara zarar verir. Güneş gören yerde muhafaza edilmeli ve düzenli olarak yaprakları da temizlenmeli. Zararlı solucanlardan ise arındırılma işlemi yapılmalı.

Leave a Reply