Çiçek Hikayeleri

Bambu Yetiştirmenin Püf Noktaları

Bambu bakımı son derece kolay olması sebebi ile günümüzde birçok kişinin ev ve ofisinde dekorasyon amacı ile sıklıkla kullandıkları bitkiler arasında yer alıyor. Şans bambusu olarak da bilinen bambuların ise gerçek bambu ile herhangi bir akrabalığı yoktur.

Zambak ailesinden gelen ve tropikal ormanların bataklıklarında yetişen şans bambusu Botanikte Dracaena sanderiana adı ile biliniyor. Uzak doğu felsefesi olan Freng Shui’ ye göre şans getirdiğine olan inanç sebebi ile de dünyada birçok kişi tarafından bakımı tercih edilen bitkidir.

Şans Bambuları Toprakta Yetişir mi?      

Şans bambuları genellikle suda bakım özelliğine sahip olarak satılmakta olup sulama ihtiyacı duymaması nedeni ile de tercih ediliyor. On günde bir defa yapılacak olan su değişimi ile yıllar boyunca bakabileceğiniz şans bambunuzu dilerseniz uygun toprak koşulunu sağlayarak da toprak içinde de yetiştirebilirsiniz.

Klor Bambu İçin Zararlıdır

Şans bambularının bakımı oldukça kolay olmasının yanı sıra klor bu bitki için oldukça zararlıdır. Klorun zararları bitkide ilk önce yapraklarda hissedilir. Sulama işleminde şebeke suyu kullanacak iseniz en az 2 gün boyunca havadar bir yerde bekletilmesi gerekir. Havalanma ile de klorun etkisi tamamen kaybolacaktır. İçme suları ise bitkiye direk olarak verilebilen seçimdir.

Güneş

Şans bambusu güneş almadan gelişim sürdürse de yaprak gelişimi için güneşe ihtiyaç duyar. Şans bambunuzu güneşi perde arkası gibi direk almayacağı bir yere konumlandırabilirsiniz.

Leave a Reply