Çiçeklerin Anlamı

Bambulara Kıvrım Kazandırılır mı?

Bambular günümüzde bir hayli popülerlik kazanmış olan bitkiler arasında yer alıyor. Bu bitkilerin topraksız yetişmesi, saksı ve toprak değişimine gerek bırakmadığından bitki bakımına zaman ayıramayanlar da yaşam alanlarını bambularla donatabiliyor. Artık internetten şans bambusu siparişi dahi verilebildiği için, anavatanı Asya olan bu bitkilere erişim çok daha kolaylaştı.

Şans Bambusu Kıvrımlarını Çoğaltma

Şans bambuları zaten üst bölümleri kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Ancak kimi zaman bu kıvrımlar azalabiliyor ve düzensiz bir kıvrımlı görünüm ortaya çıkabiliyor. Genellikle şans bambusu gönder diyerek incelediğiniz bambuların gayet düzenli kıvrımlarının olduğunu görebilirsiniz. Bu kıvrımların devamını sağlamak hatta daha sık kıvrımlar oluşturmak ise mümkün!

Bunun için bambunuzun üst kısmına istediğiniz kıvrımı verdiğiniz bir tüp ya da boru geçirmeniz yeterli olacak. Bambular bu tüp ya da borunun içerisinde uzamaya devam ettikçe, sizin kazandırdığınız kıvrımı da elde etmiş olacaksınız. Fakat çok düzenli kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. Kıvrım sonrasında keserek kolaylıkla çıkarabileceğiniz bir malzeme kullanmanız gerektiği de önemli hususlar arasında yer alıyor.

Şans Bambusu Kıvrımını Sıklaştırma

Kıvrılmaların bir süre sonra düzleşmesini de sağlayabilirsiniz. Bunun için de yine aynı yöntemi kullanmanız ve bu defa tüp ya da borunun düz olmasını seçmeniz kafi! Bambulara dilediğiniz şekli kazandırabilirsiniz. Bu eşsiz bitkileri çoğaltmanız dahi mümkün. Keserek suda bekletmeniz, köklenmelerini sağlar. Bu sayede köklenen bambuların ayda 2 ila 2,5 cm uzaması da mümkün hale gelir. Yeni bambuları bu şekilde elde edebilirsiniz.

Leave a Reply