Çiçeklerin Anlamı

Şans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?

Asya’nın tropikal bitkilerinden biri olan şans bambuları bilindiği gibi suda yaşayan bitki çeşitleri arasında yer alıyor. İç kısmı boş olan bir boru görünümünde olan şans bambuları kıvrımlı duruşlarıyla dekoratif bir bitki olarak da tercih ediliyor. Bu nedenle özel günlerde şans bambusu siparişi verenlerin sayısı bir hayli fazla… Hediye olarak gönderimi yapılabilecek bitkiler arasında en çok dikkat çekenlerden biri olan bambular aslında kolaylıkla çoğaltılabiliyor.

Şans Bambusu Çoğaltma Yöntemi

Eğer siz de şans bambusu gönder diyerek kendiniz için bir bambu satın aldıysanız kolay bir yöntemi uygulayarak sayılarının artmasını sağlayabilirsiniz. Bu bitkiler her ay 2 ila 2,5 cm uzuyor. Hızlı uzuyor olması, çoğaltılmasını da kolaylaştırabiliyor. Ancak uzamasının sağlıklı bir şekilde devam etmesi için de haftada bir defa sularının değiştirilmesi gerektiğini unutmayın.

5li bambu

5li bambu

Şans bambusunu uzatmak için mevcut bambuları çok küçük olmamak kaydıyla parçalar halinde kesin. Bir kavanoza kireçsiz su koyarak kestiğini bambuları suyun içerisine koyarak bekleyin. Bambular köklenene kadar beklemeniz gerekiyor. Bu esnada suda olmayan yani kestiğini kısmını da hava akımından korumanız lazım.

Şans Bambularını Nasıl Çoğaltırım?

Bunun için de kesilen kısmı silikon ya da mum kullanarak kapatabilirsiniz. Suyun üzerinde kalan kısım bir süre sonra filizlenmeye ve yaprak vermeye başlayacaktır. Bu yöntemi uygulayarak mevcut şans bambularını dilediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Suda beklettiğiniz şans bambularının yerini değiştirmemeye ve güneş ışığı alan bir yerde konumlandırmaya da özen göstermelisiniz. Bambuların güneşi sevdiğini unutmayın.

Leave a Reply