Çiçek Hikayeleri

Sukulentlerde Saksı Değişim İşlemi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Sukulentler kaktüs familyasına sahip olan bitkiler olmak ile beraber dikensiz olması sebebi ile de tercih edilir. Kaktüsler ile aynı bakım detaylarına sahip olan sukulentler küçük saksılarda uzun süre yaşamlarını sürdürebilen bitki çeşitleridir. Fakat bu değişimin yapılmaması zaman içinde saksı içinin kökler ile dolmasını ve sukulentin gelişiminde durmasında sebep olabilir. İki senede bir yapılacak olan sukulent saksı değişimlerinde sadece bir boy büyük olan saksı geçilmesi önerilir.

Saksı değişimlerinde çiçek torfu ya da toprağı olarak satılmakta olan bitki toprağını kullanmanız mümkün. Saksı değişim işlemi sonrasında ise bitki gelişiminin devam etmesi için sulamaya yer vermeniz mümkün.

Saksı değişim işleminde sukulentinizin kurtarmak için de yer verebilirsiniz. Çok fazla suladığınız sukulentinizin kurtarmak için sukulentinizin saksısını değiştirerek kuru toprağa ekmenin sonrasında ise sulama yapmamanız gerekir. Köklerde var olan su zaman ile kuru toprağa geçerek bitkinin kendine gelmesi sağlanır.

Sukulent Bakımında Sulama

Sukulent bakım işlemlerinde özellikle sulama son derece önemlidir. Sulama da aşırıya kaçmak bitkinin ölümüne sebep olurken çok az sulamada aynı durumun yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu sebep ile sukulent bitkisinin sulanmasında bitki toprağının neminin kontrol edilerek buna göre sulamanın yapılması önerilir. Son derece kolay bir bakıma sahip olan sukulent bitkisinin sevdikleriniz içinde hediye olarak gönderme şansınız bulunuyor.

Leave a Reply